Kış Bahçesi Uygulamalarını konutunda kışın keyifli vakit geçirmek isteyeler bu makale size göre.

KIŞ BAHÇESİ UYGULAMALARI VE TASARIM FİKİRLERİ

Havalar kötü olduğunda bile arka bahçenizin benzersiz bir şekilde görünmesi için kış bahçesi fikirleri mi arıyorsunuz? Eğer tüm detayları dikkatli şekilde uygularsanız, güzel bahçe görüntüsünü garanti edebilirsiniz.

Aşağıda size en sevdiğimiz kış bahçesi fikirlerini sunacağız. Hepsi uygulanabilir, az bakım gerektiren ve bahçenizin kıştan sonra da güzel görünmesini sağlayacak yöntemlerdir.

1.Kış bahçenizin yönüne dikkat edin

Güney ve batıya bakan kış bahçeleri gün boyunca ısınacak ancak yaz aylarında havalandırma gerektirebilir. Kuzey ve doğuya bakan bahçeler ise kış günlerinde soğuğa karşı daha savunmasız kalacaktır.  Bir başka ipucu, sıcak günlerde güneşi dışarıda, kış aylarında ise sıcaklığı içeride tutmak için panjur veya perde kullanın.

2.Bitki yapısı

Tavanda, yerde ve masa dekorunuzda bitkileri ve sepetleri kullanarak kış bahçesi tasarımınıza ferahlık katın.  Unutmayalım; Ev bitkilerinin görsel olarak estetik bir fikir olmasının yanı sıra fiziksel ve zihinsel sağlığınız için de pek çok faydası vardır.

3.Oturma alanı

Veranda tarzı bir oturma alanının cazibesini yaratmak istiyorsanız, ancak ön bahçenizde yer yoksa bu fikri ters çevirin ve onu kış bahçesi fikirlerinizin bir parçası olarak tanıtın.

4.Yıl boyunca güzel görünecek bahçe mobilyaları

Dış mekanların evin bir uzantısı haline getirme eğilimi, kışın bile devam ediyor. Bu nedenle yıl boyunca açık havada kalabilen bahçe mobilyaları seçmek mantıklı. Bu yapacağınız bakımı azaltır. Mobilyalarınızın bozulması konusunda endişelenmenize gerek kalmaz.

5.Isı kaynağı

Bir şömine, soba veya ateş çukuru ile bahçenizde akşamları ateşin karşısına geçerek hem ısınıp hem de dilediğiniz içeceğin keyfine varabilirsiniz. Her ikisininde yakılması kolaydır ve çeşitli yakıtlar kullanılabilir. Fakat şömine ateş çukuruna göre daha fazla hava çektiğinden daha güçlü ısı verir.

6.İç-dış mekan fayansları ile kusursuz bir alan

Bahçenizdekilerle aynı döşemeyi kış bahçenizde kullanarak daha büyük bir bahçe yanılsaması veren senkronize bir şema oluşturabilirsiniz. Fayanslarınız kaymaya karşı dayanıklı ve tamamen solmaz olmalı.

7.Çok yönlü raflar ve askılıklar

Bahçeye bu kadar yakın olduğundan, ot ayıklama, tohumlama ve diğer bakım görevlerini yerine getirmek için yakındaki tüm ekipman ve aparatlarınızı isteyeceksiniz.

Ancak, eşyalarınızı saklamak için bir kulübeniz yoksa, bu aletleri diğer odaları karıştırmadan veya çamur ve diğer molozları etrafa sürüklemeden iç mekânda yerleştirmek zor olabilir. Bu yüzden kış bahçenize yapacağınız kullanışlı askılık ve raflar sizi bu yükten kurtaracaktır.

8.Cam ile ilgili doğru kararlar

Başarılı bir kış bahçesinin ana bileşeni, neredeyse imkansız bir görevi yerine getirmesi gereken, aşırı güneş kazanımını engelleyen ve daha soğuk günlerde ısıyı koruyan camdır. Özellikle çatı için iyi bir seçim yapmak, alanınızın sıcaklığının yıl boyunca rahat olmasını sağlayacaktır.

Argon gaz dolguya sahip ısıcamlar iyi bir seçenektir. Isıyı yansıtmak için ince, düşük emisyonlu bir kaplamaya sahiptir, boşluktaki gaz ise ısı transferini büyük ölçüde azaltır. Diğer cam türleri, güneş ışınlarını azaltmak için kaplamalara sahiptir.

Cam işlem gördüğünde netliğinin bir kısmını kaybedebileceğini ve hafif bir renk tonu alabileceğini unutmayın, bu nedenle mevcut seçeneklere yakından bakın ve mümkün olduğunca net olanı seçin. En yüksek netlik ve maksimum ışık için düşük demirli camlara bakın.

9.Bir tatil evi hissi yaratmak için doğal malzemeler kullanın

Bu tatil sezonunda bir konaklamaya gitmek istiyorsanız, evinizden çıkmanıza gerek yok. Bunun yerine, kış bahçesi fikrinize rattan, bambu ve diğer dokuma kumaşlar gibi doğal malzemeleri dahil etmeye bakın.

Bunlar, içecekleri, çiçekleri veya mumları saklamak için saksılar, puflar ve dekoratif tepsiler şeklinde olabilir.

Kış Bahçesinin Çerçeveleri Hangi Malzemeden Yapılır?

Geleneksel kış bahçelerinin metal çerçeveleri vardı ve günümüzde ise alüminyum, klasik görünümü ve ince görüş hatları sebebiyle popüler bir seçimdir.

Modern alüminyum çerçeveler, ısı kaybını önlemek için termal boşluklar içerir ve bakım gerektirmezler. Renklerini değişimi ise herhangi bir renkte toz boya ile kaplanabilir.

Doğru Kış Bahçesi Üreticisini Nasıl Bulabilirim?

Tasarım konusunda itibara ve yılların deneyimine sahip bir firmalar ile anlaşmaya özen gösterin. Bu konuda Dekolon Mimarlık olarak yanınızdayız.

Kış bahçeleri ihtiyaçlarınıza göre özel olarak tasarlanacağı ve mülkünüze değer katacağı için karşılayabileceğiniz en iyi kaliteye yatırım yapmaya çalışın.